Grad Pula zaostaje po pitanju transparentnosti donošenja Proračuna!
Zelena Istra, kao nositelj projekta "Participativno budžetiranje: građani nadziru lokalni proračun", kojem se nominalno priključio i Grad Pula, mora ovim putem izraziti svoje nezadovoljstvo činjenicom kako po pitanju transparentnosti procesa donošenja proračuna, unatoč pojedinim malim pozitivnim iskoracima, Grad Pula sve više zaostaje za gradovima u vlastitom okruženju, ali i Republici Hrvatskoj općenito.
Naime, niti jedna od preporuka Zelene Istre za povećanje transparentnosti proračunskog procesa nije usvojena. Unatoč obećanju gradonačelnika, danom na sjednici 19.prosinca 2015. godine, prilikom donošenja prošlog proračuna, Grad Pula nije objavio proračunske dokumente na većoj razini detaljnosti, štoviše, odbio ih je objaviti čak i kad smo se pozvali na Zakon o pravu na pristup informacijama. Gradonačelnik je, prije nego je ipak obećao objavljivanje dokumenata, tvrdio kako ne vidi potrebu za poboljšanjem transparentnosti, s obzirom kako je Grad Pula već među najtransparentnijim gradovima u Hrvatskoj, prema Lotus istraživanju Gonga iz 2014. godine, pritom zaboravljajući napomenuti kako je baš 2014. godine, i nikada više, Grad Pula svoj proračun i objavio na 4. razini te za to dobio dodatne bodove, bez kojih bi plasman na toj ljestvici transparentnosti sigurno bio lošiji. U svakom slučaju, javno dano obećanje, nažalost, iz nekog razloga nije ispunjeno.
Nadalje, preporučili smo i da se Prijedlog proračuna objavi čim bude gotov, odnosno nakon zakonskog roka za njegovo završavanje, 15. studenog, i to u strojnočitljivom i otvorenom formatu, kako bi se s prijedlogom mogli pravovremeno upoznati građani i građanke, ali i vijećnici i vijećnice, što bi im omogućilo kvalitetnu pripremu za današnju sjednicu. Nažalost, prijedlog očito nije prihvaćen te je Grad Pula i ove godine nastavio sa lošom praksom objavljivanja Prijedloga proračuna "u zadnji čas", i to još k tome u zatvorenom i nepraktičnom PDF formatu, a Prijedlog proračuna objavljen je u otvorenom formatu tek 3 ili 4 radna dana uoči sjednice, nakon upozorenja koje smo uputili na tribini predstavljanja Prijedloga proračuna. S obzirom da Grad Pula odnedavno na službenoj stranici ima rubriku Otvoreni podaci, kao i osobe educirane i zadužene za otvorene podatke, o važnost kojih i mi kroz ovaj projekt govorimo već dvije godine, nažalost navodi na zaključak kako se ovakvim ponašanjem otvoreno i namjerno sabotira transparentnost donošenja proračuna, kao i mogućnost vijećnica i vijećnika da se kvalitetno pripreme za sjednicu na kojoj bi, uz nebrojene druge točke, morali odlučivati i o ovom za naš grad i njegove građane/ke tako važnom dokumentu.
Za kraj, iako je savjetovanje s javnošću o Prijedlogu proračuna službeno uvršteno u "Plan savjetovanja sa javnošću za 2016. godinu" koje je donio gradonačelnik, izvještaj o provedenom savjetovanju, koji mora uključivati sve zaprimljene prijedloge, kao i obrazloženja o njihovom prihvaćanju ili odbijanju, nije objavljeno, niti je dostavljeno vijećnicima/ama Gradskog vijeća uoči glasovanja o Proračunu, što predstavlja izravno kršenje Zakona o pravu na pristup informacijama, koji u čl.11. st.4., jasno propisuje kako "[i]zvješće o savjetovanju s javnošću nositelj izrade nacrta obvezno dostavlja tijelu koje usvaja ili donosi propis, opći akt ili dokument". Na taj smo propust predstavnike Grada Pule također upozorili na predstavljanju prijedloga proračuna, no oni su to dobronamjerno upozorenje odlučili ignorirati, što dovoljno govori, nažalost, o tome koliko je trenutnoj vlasti Grada Pule stalo do participacije građana/ki i javnih savjetovanja s njima.